מה עושים לאחר ההרזיה הגדולה ?

העולם מתחלק לכל מיני קבוצות, שמנים ורזים היא אחת מהן. הרזים כבר רזים, את השמנים גם אפשר לחלק לעוד תתי קבוצות. אפשר גם לחלק אותם לאלו שנלחמים בהשמנה ולאלו שמרימים ידיים. אלו שכרגע בחרו להרים ידיים, נעזוב, כרגע הם מרימים ידיים. אלו שנלחמים נחלקים אף הם לשניים, אלו שמחפשים פתרון ואלו שהורידו כבר משקל בצורה משמעותית. אלו שמחפשים פתרון, שיהיה להם בהצלחה, אלו שכבר נמצאים בעיצומם של כמה עשרות קילוגרמים, מביאים אותנו אל הסיפור שלנו – מה קורה לאחר ההרזיה הגדולה ? איך משמרים הישגים ? לאן לוקחים את הדברים מכאן ואילך ?

נציין בראשית דברינו כי הורדה משמעותית במשקל היא לא עניין של מה בכך. עבור אנשים רבים מדובר בנצחון גדול על תאווה והתמכרות. חשוב שלכל אחד יהיה ברזומה אחד כזה, אבל לא באמת כולם זוכים לתענוג. אדם שהשיל עשרות קילוגרמים, פוגש את החיים ממקום חדש. יש לו הזדמנות להשלים פערים בריאותיים, חברתיים, אופנתיים ואולי עוד אי אלו חוויות שנמנעו ממנו בשנותיו המלאות. חשוב לבדוק שצלחתם את התהליך בבריאות ולא נותרתם עם בעיות תזונתיות וחסרים מהותיים. תהה השיטה שבחרתם להרזות אשר תהה, מכאן רק מתחילה הדרך. עשיתם ניתוח, קבוצת תמיכה להרזיה או מחטים סיניות באוזן, אם זה נתן תוצאות, זה טוב גם בשבילינו.

ידוע לכל אדם שהוריד במשקל שהחוכמה היא לשמור על התוצאות. להוריד זה קשה, אך זהו מאמץ מוגבל בזמן. לעומת זאת החיים מתחילים במקום שבו אתה רוצה לשמר את ההישג. לא קל אך בהחלט אפשרי. קבוצת תמיכה להרזיה יודעת לשים את הדגש על התזונה בדרך כלל, שיטות הרזייה אחרות יודעות להביא אותך ליעד הראשון, אך שם אתה נותר קצת לבדך. המשימה היא ללמוד לאכול בצורה שמתאימה לך. לזהות את המאכלים שעושים לך טוב, להכיר ערכים קלוריים של מוצרים, לאכול מהכל ובמידה ולצאת גם לפעילות גופנית. עשית את זה ? נשארת רזה ושמרת על הבריאות. חשוב לא לעשות דיאטת כסאח לשלושה חודשים למשל, אין לאף אחד את היכולת להיות בכסאח יותר מפרק זמן קצר ולכן אחרי שלושה חודשים אתה אבוד ללא אסטרטגיה מכינה. הכי טוב זה לא לעשות דיאטה בכלל אלא להקנות לעצמך הרגלים תזונתיים חדשים לכל החיים.

מי שמבין שהמפתח נמצא בהרגלים הנכונים, מגביר את הסיכוי לשמור. אחרי שעברו חודשים ארוכים או אפילו שנים אפשר לדבר על אסתטיקה פלסטיקה וכו… לשמנים לשעבר קיימת נטייה להישארות של סימנים. אפשר שהדברים יסתכמו במינימום, אם מדובר באדם צעיר ופעיל שעורו לא איבד מן האלסטיות שלו, אך אפשר שישארו סימנים משמעותיים. הפתרונות הם בדרך כלל כרוגיים, מתיחת בטן, טיפולים פלסטיים אחרים או שאיבת שומן. לכל דבר יש יתרונות וחסרונות מן הסתם וחשוב לדעת לקראת מה אתם נכנסים.

, וטרינרים