All posts by admin

מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים רפואיים הם נושא מאד מרתק ואינטגרלי לרפואה כולה. יש המון רבדים וכוחות נסתרים מאחורי הקלעים שיוצרים דינמיקות מעניינות מאד. בדרך כלל מעורבים במחקר הקליני גורמים מדעיים וגורמים כלכליים. לכל זה קיים הרגולטור אשר מחויב לתת תוקף ורשמיות לכל ההליך לצד פיקוח וסטנדרטים שיהפכו את כל הארוע להכי אמין שרק ניתן. האמינות היא מילת המפתח במחקר הרפואי ולכן נקבעים סטנדרטים מינימליים שיתנו לכל תוצאה משנה תוקף ויאשרו שמדובר במשהו אותנטי ולא בתוצאה מקרית שאין שום דרך להסביר אותה. בסופו של דבר החלטות רפואיות חשובות אשר נוגעות לכולנו מתקבלות לעיתים קרובות על סמך מחקרים קליניים וניסויים רפואיים שהובילו למסקנות מסוימות על סמך תוצאות.

הצד המדעי –

מרבית המחקרים הרפואיים מתרחשים באקדמיה. בפקולטות ובמעבדות מתנהלת מערכת שלמה שתפקידה לעסוק במחקר. ככל שרק ניתן מתעסקים סטודנטים למדעים בניסויים ומחקרים מסויימים שחלקם נדרשים יותר וחלקם פחות. חלק מן המחקרים מהווים מטרה רק לעניינים אקדמים וחלק אחר משמש פלטפורמה ליצירת תובנות ופריצות דרך בתחום הרפואה. המחקרים נעשים תמיד בסיוע דוקטורים ופרופסורים אבל הם מתפקדים על תקן מנחים עד ש….

עד שמגיע מחקר יזום על ידי חברת תרופות או חברה מסחרית עם קשר וממשק לעולם הרפואה. אז נכנסים למשוואה תקציבי מחקר ענקיים ויוקרה מקצועית וכל שדרת הניהול האקדמית של אותה פקולטה תרצה להיות בפרונט של המחקר ולחשוף את עצמם לאורך כל התהליך. כשיש תקציבי מחקר הסטודנטים הופכים להיות תוצרים משניים לתהליך ומשמשים כתפאורת רקע, למה? כי יש כרגע תקציבים ! היינו רוצים עולם מקביל שבו הדברים יעבדו אחרת. לא היינו רוצים שחברת תרופות תממן מחקר של פקולטה שאת התוצאות שלו היא תוכל לתרגם לכסף ובגדול. לא היינו רוצים חברת מכשירי שמיעה שתעמוד בלב מחקר קליני או התנסות לכאורה אובייקטיבית ולבסוף לגלות שתוצאות המחקר ממש באות בול לתועלת החברה והיא יכולה למנף אותן לטובתה מבחינה עסקית וזאת בניגוד לתחום רפואה סינית עתיקה.

הצד הרגולטיבי –

בכדי שהמחקרים יהיו אמינים על כלל הציבור בא הרגולטור ומחוקק חוקים וקובע נהלים באשר לתוקפו של מחקר. ישנם לא מעט תנאי סף שצריך לעמוד בהם על מנת להתאים לסטנדרטים קבועים מראש. הגדרות מדוייקות לגבי מספר משתתפים, גילאים ומהי שאלת המחקר, עומדות בלב העשייה. גם שאלת המימון וניתוח מעשי של הממצאים עמדים תחת חוקים ותקנות שכולם באים לקבוע את רמת האמינות של המחקר מן הרגע הראשון ועד לפרסום תוצאותיו.

לסיום –

אנו רואים שלמרות שיש רצון ליצור מראית עין של אמינות מוחלטת עדיין יש ” נגיעות ” של רשויות ולא קל לקבל מחקר שלא מוצאים אינטרס מובהק מצד הגורם המממן מאחורי כל התהליך. מאחורי מחקר בבעלי חיים עומד לא רק וטרינר אלא חברה מממנת שיכולה להעזר בתוצאות על מנת לעשות לביתה,  אביזרים לעיניים ובעיקר חברות תרופות.

מה עושים לאחר ההרזיה הגדולה ?

העולם מתחלק לכל מיני קבוצות, שמנים ורזים היא אחת מהן. הרזים כבר רזים, את השמנים גם אפשר לחלק לעוד תתי קבוצות. אפשר גם לחלק אותם לאלו שנלחמים בהשמנה ולאלו שמרימים ידיים. אלו שכרגע בחרו להרים ידיים, נעזוב, כרגע הם מרימים ידיים. אלו שנלחמים נחלקים אף הם לשניים, אלו שמחפשים פתרון ואלו שהורידו כבר משקל בצורה משמעותית. אלו שמחפשים פתרון, שיהיה להם בהצלחה, אלו שכבר נמצאים בעיצומם של כמה עשרות קילוגרמים, מביאים אותנו אל הסיפור שלנו – מה קורה לאחר ההרזיה הגדולה ? איך משמרים הישגים ? לאן לוקחים את הדברים מכאן ואילך ?

נציין בראשית דברינו כי הורדה משמעותית במשקל היא לא עניין של מה בכך. עבור אנשים רבים מדובר בנצחון גדול על תאווה והתמכרות. חשוב שלכל אחד יהיה ברזומה אחד כזה, אבל לא באמת כולם זוכים לתענוג. אדם שהשיל עשרות קילוגרמים, פוגש את החיים ממקום חדש. יש לו הזדמנות להשלים פערים בריאותיים, חברתיים, אופנתיים ואולי עוד אי אלו חוויות שנמנעו ממנו בשנותיו המלאות. חשוב לבדוק שצלחתם את התהליך בבריאות ולא נותרתם עם בעיות תזונתיות וחסרים מהותיים. תהה השיטה שבחרתם להרזות אשר תהה, מכאן רק מתחילה הדרך. עשיתם ניתוח, קבוצת תמיכה להרזיה או מחטים סיניות באוזן, אם זה נתן תוצאות, זה טוב גם בשבילינו.

ידוע לכל אדם שהוריד במשקל שהחוכמה היא לשמור על התוצאות. להוריד זה קשה, אך זהו מאמץ מוגבל בזמן. לעומת זאת החיים מתחילים במקום שבו אתה רוצה לשמר את ההישג. לא קל אך בהחלט אפשרי. קבוצת תמיכה להרזיה יודעת לשים את הדגש על התזונה בדרך כלל, שיטות הרזייה אחרות יודעות להביא אותך ליעד הראשון, אך שם אתה נותר קצת לבדך. המשימה היא ללמוד לאכול בצורה שמתאימה לך. לזהות את המאכלים שעושים לך טוב, להכיר ערכים קלוריים של מוצרים, לאכול מהכל ובמידה ולצאת גם לפעילות גופנית. עשית את זה ? נשארת רזה ושמרת על הבריאות. חשוב לא לעשות דיאטת כסאח לשלושה חודשים למשל, אין לאף אחד את היכולת להיות בכסאח יותר מפרק זמן קצר ולכן אחרי שלושה חודשים אתה אבוד ללא אסטרטגיה מכינה. הכי טוב זה לא לעשות דיאטה בכלל אלא להקנות לעצמך הרגלים תזונתיים חדשים לכל החיים.

מי שמבין שהמפתח נמצא בהרגלים הנכונים, מגביר את הסיכוי לשמור. אחרי שעברו חודשים ארוכים או אפילו שנים אפשר לדבר על אסתטיקה פלסטיקה וכו… לשמנים לשעבר קיימת נטייה להישארות של סימנים. אפשר שהדברים יסתכמו במינימום, אם מדובר באדם צעיר ופעיל שעורו לא איבד מן האלסטיות שלו, אך אפשר שישארו סימנים משמעותיים. הפתרונות הם בדרך כלל כרוגיים, מתיחת בטן, טיפולים פלסטיים אחרים או שאיבת שומן. לכל דבר יש יתרונות וחסרונות מן הסתם וחשוב לדעת לקראת מה אתם נכנסים.

, וטרינרים